Elektrobicykle

Horský elektrický bicykel - Cube
S kvalitným elektrobicyklom vás nezaskočí žiadny kopec a vy sa môžete sústrediť len na zážitok z jazdy. Aký typ elektrobicykla sa ale hodí práve pre vás? A čo pri kúpe požadovať? Ešte než si elektrobicykel objednáte, tak si skúste položiť niekoľko jednoduchých otázok. Kde na ňom budete jazdiť? Ako často ho budete využívať a na akých vzdialenostiach plánujete jazdiť? Malo by mať už z výroby nejakú základnú výbavu alebo si ju dokúpite?

Typy elektrobicyklov

Okrem delenia na dámske a pánske elektrobicykle rozlišujeme bicykle aj podľa výbavy, konštrukčného riešenia a ďalších možností.

  • Mestské elektrobicykle – Sú vhodné na spevnené komunikácie a sú prispôsobené pre pohodlné sedenie. Ponúknu väčšie kolesá a všetku výbavu potrebnú do cestnej premávky vrátane svetiel, odrazových skiel ale napríklad aj nosiča.
  • Cestovné elektrobicykle -Podobne ako mestské bicykle ponúknu veľmi slušnú sadu príslušenstva už z výroby. Zvládnu okrem ciest aj terén. Mávajú silnú batériu, takže na nich môžete vyraziť aj na dlhší výlet.
  • Terénne elektrobicykle – občas označované aj ako horské elektrobicykle. Porada si s najrôznejšími povrchmi. Môžete sa tak vydať prakticky kamkoľvek. Často sú vybavené prednou odpruženou vidlicou. Celoodpružených je minimum.

Skladacie elektrobicykle

Rôzni výrobcovia používajú odlišný skladací mechanizmus. Všetky typy ale majú spoločnú menšiu veľkosť a váhu, aby sa kolesá dali ľahko prenášať, prípadne vyniesť do bytu. Hodia sa skôr na jazdenie v blízkosti bydliska.

Batérie a dojazd

Najčastejšie sa dnes používajú lítiové batérie (Li-Ion, Li-Pol). Sú ľahké, výkonné a šetria životné prostredie. U batérií sa bežne stretnete s údajmi o kapacite v Ah (ampérhodinách) a napätie vo V (volty). Ich vynásobením získate údaje vo Wh (watthodinách), ktoré najlepšie poslúžia k porovnaniu výdrže. Ľahšie tak rozpoznáte elektrobicykle s veľkým dojazdom.

Elektrobicykel a zákony

Na Slovensku smú jazdiť iba elektrobicykle s motorom s maximálnym výkonom 250 W a rýchlosťou do 25 km/h.

Elektrobicykle 5.00/5 (100.00%) 1x

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusia:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *