Cestné bicykle

Na cestnom bicykli sa môžete preháňať rýchlosťou blesku alebo si len užívať radosť z jazdy a pohybu. Vybrať to pravé ale nemusí byť jednoduché. Aké typy cestných bicyklov existujú? Ako vybrať správnu veľkosť rámu? Poradíme vám na čo si dávať pri kúpe pozor.

Pred kúpou bicykla

Ešte pred samotným nákupom sa skúste zamyslieť nad dvoma otázkami.

 • Využitie bicykla?
  Jazdíte len po ceste? Ide vám o prechádzky, alebo výkony a najrýchlejší čas?
 • Rozpočet na kúpu bicykla?
  Čo sa ceny týka, tak môžete ľahko ušetriť tým, že si vyberiete starší model cestného bicykla. Ak nie ste pretekár, rozdiel takmer nespoznáte, ale môžete ušetriť stovky eur.

Typ bicykla

Medzi jednotlivými cestnými bicyklami sú veľké rozdiely. Niektoré sa hodia skôr pre začiatočníkov, iné uspokoja aj tých najnáročnejších športovcov:

 • Rekreačné cestné bicykle
  Sú vhodné na občasnú prechádzku. Rám býva z hliníka, komponenty sú základnej kvality a posed je prispôsobený pre väčšie pohodlie.
 • Športové cestné bicykle
  Môžete na nich pretekať, stále ale poskytnú aj určitú mieru pohodlia. Na rám sa používa hliník či karbón. Posed je stále ešte vzpriamenejší.
 • Pretekárske cestné bicykle
  Sú zamerané na výkon, nie pohodlie. Kvôli zníženiu odporu vzduchu sa na nich jazdí vo veľmi položenom posede. Rám býva tuhý a ľahký. Osadzujú sa tými najkvalitnejšími komponentmi.
 • Cyklokrosové bicykle
  Tiež kladú dôraz na výkon, oproti pretekárskym kolesám si ale poradia aj s jazdou v teréne, a to vďaka širším plášťom s hrubšou vzorkou.
 • Časovkárske a triatlonové špeciály
  Najrýchlejšie bicykle, ktoré sú vhodné na kratšiu jazdu zameranú na čo najlepší nameraný čas. Úplne uprednostňujú jazdné vlastnosti pred pohodlím. Posed je veľmi položený. Rovnako ako pretekárske bicykle sú aj časovkárske špeciály vybavené veľmi kvalitnými súčiastkami.

Materiál a veľkosť rámu

Cestné bicykle majú rám najčastejšie vyrobený z duralu či karbónu. Karbón je síce drahší, ale aj kvalitnejší. Pomaly dnes vytláča všetky ostatné materiály.
Veľkosť rámu sa udáva v cm (vyjadruje dĺžku sedlovej rúrky) a vždy zodpovedá výške cyklistov:

Štandardné veľkosti rámov v porovnaní s výškou cyklistov – každá značka však môže vyrábať kúsok iné rozmery.

 • 49 cm -> 152-165 cm
 • 52 cm -> 165-173 cm
 • 54 cm -> 173-178 cm
 • 56 cm -> 178-183 cm
 • 58 cm -> 183-191 cm
 • 61 cm -> 191-198 cm

Hmotnosť bicykla

Pri cestných bicykloch je hmotnosť obzvlášť dôležitá. Snahou je, aby bola čo najnižšia, pretože najmä pri pretekaní môže každý gram rozhodnúť o umiestnení. Práve kvôli tomu často v základe cestný bicykel nemá ani odrazky či ďalšie príslušenstvo. Pri lacnejších bicykloch sa hmotnosť pohybuje okolo 10 kg, u drahších sa môže dostať napríklad aj k 7-8 kg.

Veľkosť plášťov a kolies

Pri kúpe plášťa na cestný bicykel sa môžete stretnúť napríklad s označením veľkosti 700×23. To znamená, že plášť je 23 mm široký a hodí sa na koleso s priemerom 700 mm. Čo je u cestných bicyklov bežný štandard.

Výbava bicykla

Aby bolo radenie čo najplynulejšie a kvalitné, dajte vždy radšej prednosť bicyklom osadeným tzv. kompaktom. Znamená to, že jednotlivé súčiastky pre radenie, brzdenie atď. Výrobca vydal v sade, ktorá je pre spoločné fungovanie odskúšaná a zladená.

Najmä pri lacnejších bicykloch sa môžete stretnúť so súčiastkami rôznych výrobcov, ktoré často pre spoločné bezproblémové fungovanie nevyladíte nikdy – aj keď v dnešnej dobe sa to už stáva málokedy.

Brzdy

Cestné bicykle využívajú najčastejšie 2 typy bŕzd.

 • Ráfikové brzdy
  Sú ľahké, lacné a ľahko sa opravujú. V prípade horšieho počasia sú ale menej spoľahlivé, vadí im blato a dážď.
 • Kotúčové brzdy
  Bezproblémovo fungujú aj za zlého počasia. Ich údržba je jednoduchá, stačí občas skontrolovať opotrebenia brzdových doštičiek. Naviac sa kotúčové brzdy jednoducho ovládajú, stačí ľahké stlačenie jedným prstom. Vyrábajú sa v dvoch variantách: lacnejšie mechanické a účinnejšie hydraulické.

Najobľúbenejšie značky cestných bicyklov

K najobľúbenejším bezpochyby patria horské bicykle značky Cube, Merida, Specialized, Canyon, Trek, Giant, Orbea, Pinarello, Cannondale, Bianchi, ktoré sú kvalitné a cenovo dostupné. Za zmienku stoja aj cestné bicykle od slovenskej značky Kellys.

Vložiť komentár