Tlačiarne – ako si vybrať tlačiareň?

Multifunkčná tlačiareň
Kvalitná tlačiareň vám umožní vytlačiť si dokumenty aj fotografie v skvelej kvalite. Podľa čoho sa ale riadiť pri výbere? Je lepšia atramentová, laserová, alebo LED tlačiareň? Aké dpi si vybrať? S tým všetkým vám poradíme v tomto článku, ktorý vám pomôže pri výbere tej správnej tlačiarne podľa vašich potrieb.

Ešte skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny model, skúste si položiť pár jednoduchých otázok. Ako budete tlačiareň používať? Bude slúžiť pre domácnosť alebo kanceláriu? Ako veľmi ju budete používať? Mala by zvládnuť okrem tlače i skenovanie a kopírovanie? Potrebujete tlačiť aj farebne?

Typ tlačiarne

V dnešnej dobe si môžete vyberať z niekoľkých druhov tlačiarní. Ihličkové už majú svoje najlepšie časy za sebou, trhu vládnu atramentové a laserové. Stále častejšie sa objavujú aj tzv. LED tlačiarne.

Atramentové tlačiarne

Tlačia na princípe nanášania miniatúrnych kvapôčok atramentu na papier. Sú dlhodobo veľmi populárne najmä pre domáce použitie. Ponúknu vám vysokú kvalitu tlače, zároveň sú menšie a jednoduché na obsluhu. Ich veľkou výhodou je nízka obstarávacia cena. Avšak ich prevádzka býva obvykle drahšia. Riešením môže cien tonerov môže byť nákup neoriginálnych náplní, prípadne samotného atramentu, ktorý sa do nich dá doplniť.

Laserové tlačiarne

Hodia sa pre väčší objem tlače. Sú rýchle, veľmi tiché, kvalitne tlačia a aj prevádzkové náklady sú nízke. Jedinou nevýhodou je tak obstarávacia cena samotnej tlačiarne, ktorá býva vyššia ako pri atramentových tlačiarniach.

LED tlačiarne

V princípe ide vlastne o laserové tlačiarne, ktoré ale na vytvorenie obrazu používajú pás LED diód, nie laser. Sú vďaka tomu rýchlejšie a tiež lacnejšie na výrobu. Dá sa teda očakávať, že sa s nimi budeme stretávať čoraz častejšie. A už teraz ich kúpu vrelo odporúčame.

Multifunkčné tlačiarne

Kombinujú všetky dôležité funkcie pre prácu s dokumentmi – skenovanie, tlač a kopírovanie. Ušetria vám teda financie aj miesto, ktoré by inak zabralo niekoľko rôznych zariadení. Kvalita tlače i kopírovania býva ale o niečo horšia, ako keby ste mali tlačiareň, skener a kopírku samostatne. V tomto smere odporúčame kúpu laserovej multifunkčnej tlačiarne, ktorá vám aj napriek trochu vyššej cene ušetrí v budúcnosti peniaze a bude slúžiť aj niekoľko rokov.

Tlačiareň v sieti

Ak chcete tlačiareň používať vo viacerých ľuďoch, tak dajte prednosť modelu s konektorom pre sieťový kábel, alebo ešte lepšie s WiFi. K takejto tlačiarni potom môžete pristupovať bezdrôtovo, navyše aj z niekoľkých rôznych počítačov. Niektoré tlačiarne navyše umožňujú cez WiFi tlačiť napríklad aj z mobilného telefónu či tabletu.

Parametre tlačiarne – podľa čoho si vybrať?

 • Rozlíšenie tlače
  Každý vytlačený text či obraz sa skladá z miniatúrnych bodov. Čím viac ich je, tým je tlač detailnejšia. Rozlíšenie sa udáva v dpi, teda obrazových bodoch na palec (1 palec = 2,54 cm). Za minimum pre čiernobielu tlač textu sa dá považovať 300 dpi. Na tabuľky sa hodí skôr 600 dpi. Pre skutočne kvalitné fotografie môže ísť aj o viac ako 4 000 dpi.
 • Formát papiera
  Na aký veľký papier je možné tlačiť. Najbežnejšia veľkosť je A4 (210 x 297 mm), lepšie tlačiarne si poradia aj s formátom A3 (297 × 420 mm).
 • Obojstranná tlač
  Tlačiarne s možnosťou tlače na obe strany papiera šetria čas aj financie, pretože spotrebujete menej listov. Sú výhodné najmä v kancerláriách.
 • Bezokrajová tlač
  Nie každá tlačiareň si poradí s bezokrajovou tlačou. Oceníte ju najmä pri tlači fotografií, ktoré tak nebudú mať na okrajoch biely rámček.
 • Tlač z ďalších zariadení
  Veľmi praktické je, ak tlačiareň zvládne tlač priamo z pripojeného fotoaparátu, prípadne z pamäťovej karty. Ušetríte si tak zbytočné nahrávanie fotografií do počítača.

   Pozrieť ponuku tlačiarní v eshope

 

Tlačiarne – ako si vybrať tlačiareň? 5.00/5 (100.00%) 1x

Diskusia:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *