Inkontinencia – nepríjemná choroba, ktorou trpí každá druhá žena

Ženská inkontinencia
Inkontinencia dokáže ľuďom poriadne skomplikovať život. Ide o samovoľný únik moču, ktorý ovplyvňuje dôstojnosť a siaha až do intímneho života. Je to však problém, ktorý sa dá riešiť. Príčinou vzniku býva zlý životný štýl, ktorý spôsobuje frustráciu, úzkosť, obavy alebo únavu, ktorá vedie k inkontencii.

Táto choroba sa týka najmä ženského pohlavia. Inkontinencia u žien sa objavuje v produktívnom veku, kedy majú ženy ochabnuté svalstvo a tkanivá okolo močovej trubice, najčastejšie kvôli tehotenstvu, ťažkému prirodzenému pôrodu či gynekologickým operáciám. U dospievajúcich dievčat sa prejavuje ako následok zápalu dolných močových ciest po začatí sexuálneho života.
Asi tretina žien trpí tzv. stresovou inkontinenciou, ktorá spôsobuje únik moču pri behu, dvíhaní ťažkého bremena, alebo dokonca už pri zakašľaní. A štvrtina žien trpí urgentnou inkontenciou, ktorá sa prejavuje náhlym nutkavým pocitom na močenie.

Problémom však býva často nedostatočná komunikácia medzi lekárom a pacientom. Málokto, a hlavne ženy, sa totižto chce priznať k úniku moču, pretože sa jednoducho hanbia. A práveže včasná diagnóza a dodržiavanie liečebných opatrení vedia výrazne pomôcť.

Liečba inkotinencie

Pre úspešnú liečbu je nutná zmena životosprávy, čo v prípade nutnosti znamená aj schudnutie. Predpísané lieky na báze hormónov a nehormonálnu fytoterapiu je potrebné užívať a dodržiavať pravidelne. Taktiež pomáha rehabilitácia či fyzikálna terapia. Výber metódy je však individuálny a závisí priamo od lekára. Novinkou je spodné prádlo, ako napr. nohavičky TENA pre ženy.
K tomu, aby ste túto nepríjemnú chorobu prekonali musíte pomôcť hlavne vy. Do vášho jedálnička musíte zaradiť viac zeleniny a ovocia. Taktiež dosť pomáha správny pitný režim. V prípade nedostatku tekutín môže dôjsť okrem dehydratácie k migréne, závratom, zápalu močového mechúra, alebo ďalším gynekologickým ochoreniam.

Dôležité je zamerať sa na celkové držanie tela a spevňovanie oslabených svalových skupín, najmä brušných svalov. Odporúča sa zapojiť sa do športovania, či už ľahšieho ako je power joga, pilates či kalanetika, alebo náročnejšieho ako turistika, plávanie alebo jazda na bicykli. Správne cvičenie prospieva svalom panvového dna, napomáha k celkovej fyzickej kondícii a životnej prírode. Pomoc vám poskytnú riešenia na inkontinenciu od firmy TENA.

Inkontinencia – nepríjemná choroba, ktorou trpí každá druhá žena 5.00/5 (100.00%) 1x

Ľudia na túto tému hľadajú:

Diskusia:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *