Viete, ktoré predmety nemôžete posielať v balíku?

Balík
Pri posielaní balíkov ľudí najviac zaujíma, ako sa dá ich balík poslať čo najlacnejšie, aby ušetrili zopár eur. Viete však o tom, že existuje veľa veci, ktoré sa v rámci zásielky nedajú poslať? V tomto článku si jednotlivé zakázané veci popíšeme, aby ste boli v obraze, keď budete chcieť posielať niečo neobvyklé.

Nelegálny a falšovaný tovar

Logicky, pomocou balíkov sa nedajú odoslať tie látky a predmety, ktoré sú nelegálne a nebezpečné. Obmedzenosť prepravy tejto skupiny zásielok upravuje ADR (European Road Transport Regulation on dangerous goods), IATA (International Air Transport Association) alebo ICAO (International Civil Aviation Organization).

Pravdepodobne sa nechystáte poslať balík, ktorý by obsahoval drogy, falšované oblečenie alebo zbrane, ktoré do tohto zoznamu patria, no predsa len je to lepšie pripomenúť. Čo sa ešte týka zbraní, rovnako dobre si treba dávať pozor aj pri ich imitáciách, tie sa totižto takisto považujú za nebezpečné a sú zakázané ako klasické zbrane.

Zvieratá alebo ich pozostatky

Možno pre vás zbytočná pripomienka, no čudovali by ste sa, koľko ľudí už túto chybu urobila a pokúsila sa pomocou slovenského kuriéra poslať zvyšky zvierat.

Lieky na predpis bez predpisu

Lieky sú samostatná kapitola. Voľno-predajné lieky nie je problém v rámci Európskej únie posielať, pokiaľ je to však mimo Európskej únie, je pravdepodobné, že narazíte na určité obmedzenia. Preto musia byť všetky lieky legálne registrované, balené v originálnom balení a mať pri sebe príbalový leták. V prípade ak sú vystavené na lekársky predpis, musia obsahovať aj kópiu lekárskeho predpisu na meno osoby, ktorej je doručenie zásielok určené. Takto sa zaručí, že lieky dorazia bez problémov.

Predmety alebo látky, ktoré v krátkom čase podliehajú skaze

Zdravotnícky materiál, živé rastliny a predovšetkým potraviny sú všetko predmety, ktoré rýchlo podliehajú zmenám teploty a patria do rýchlo kaziaceho sa tovaru. Pri potravinách tvoria výnimku iba trvanlivé a starostlivo zabalené potraviny, ktoré nepodliehajú rýchlej skaze.

Alkohol

Alkohol sa môže pri preprave veľmi rýchlo a ľahko poškodiť a to aj pri dodržiavaní pokynov pre zvláštnu manipuláciu. V niektorých krajinách je zakázaný úplne.

Veci, ktoré majú mimoriadne vysokú hodnotu

Bankovky a mince, peňažné a platobné karty, vzácne zbierky umelecký predmetov, kameňov či kovov s hodnotou viac ako 2 500 eur bez DPH sa poslať nedajú. V prípade ak vznikne podozrenie, že vaša zásielka obsahuje nepovolenú vec, zasielateľ má právo ju otvoriť. V prípade poškodenia počas otvorenia za zásielku zodpovedáte vždy vy ako odosielateľ.

Viete, ktoré predmety nemôžete posielať v balíku? 5.00/5 (100.00%) 2x

Ľudia na túto tému hľadajú:

Diskusia:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *