Kompaktné digitálne fotoaparáty

Digitálny fotoaparát ma dnes takmer každý, stal sa bežnou výbavou každej domácnosti. Obrovská popularita kompaktných fotoaparátov je daná predovšetkým malými rozmermi (môžete ich mať stále pri sebe) a ľahkým ovládaním (zvládne ho úplne každý), vďaka ktorému môžete veľmi jednoducho zachytiť neopakovateľné okamihy každodenného života. Fotografovanie práve preto patrí k najobľúbenejším koníčkom mladých, ale aj starších ľudí. Na trhu dnes nájdete množstvo digitálnych fotoaparátov a je len na Vás, ktorý digitálny fotoaparát si vyberiete. Naše lacné fotoaparáty si môže dovoliť naozaj každý.

Ako si vybrať kompaktný digitálny fotoaparát?

Pred kúpou digitálneho fotoaparátu Vám odporúčame, aby ste sa poradili s odborníkom, prípadne si našli na internete informácie o tom, ktorý digitálny foťák by Vám najviac vyhovoval. Nové fotoaparáty majú mnoho funkcií a preto je výber naozaj náročný, avšak každý človek si môžte nájsť taký fotoaparát aký potrebuje. Dnešné fotoaparáty sú prispôsobené trhu a umožňujú aj jednoduchú manipuláciu, nepotrebujete poznať všetky funkcie, dobrú fotku totiž spravíte aj stlačením jedného tlačidla. Na trhu sa však v poslednej dobe objavujú aj rôzne novinky, napr. 3D fotoaparáty, ktoré umožňujú odfotiť zaujímavé 3D fotky. V prípade, že nemáte dostatok peňazí na nový fotoaparát, tak si môžete lacný fotoaparát zaobstarať v internetovom bazáre alebo v nejakej akcii na internete. V bazároch nájdete fotoaparáty na predaj veľmi jednoducho, nájdete tam aj kvalitné najlacnejšie fotoaparáty na trhu.

Pri samotnom výbere digitálneho fotoaparátu by ste mali dbať na správnu voľbu snímača, ktorý patrí medzi dôležité faktory pri fotení. U snímača by ste mali sledovať jeho rozlíšenie, toto číslo sa udáva v Mpx. Teoreticky platí, že čím viac Mpx, tým lepšie, nedajte sa však týmto reklamným trikom nachytať a pri výbere zohľadnite aj iné podstatnejšie kritéria. Dôležitým faktorom je napríklad citlivosť snímača, ktorá sa udáva v jednotkách ISO, čím väčšie ISO, tým menej svetla potrebujete na na zachytenie objektu a tým sa skráti aj čas na vytvorenie fotky. Tu však treba podotknúť, že čím väčšie ISO zvolíte, tak tým väčšia bude miera šumu na výslednej fotke. Veľmi podstatným faktorom pri tvorbe dobrých fotiek je objektív, práve táto časť totiž určuje veľkosť zoomu. Optický zoom vlastne umožňuje priblíženie objektu pri najlepšom možno rozlíšení, teda bez straty kvality. Digitálne kompakty síce majú aj digitálny zoom, ale ten funguje na úkor kvality a rozlíšenia obrazu. Na objektíve by Vás ešte mala zaujať svetelnosť objektívu (schopnosť objektívu prepúšťať svetlo), ktorá sa označuje písmenom F a číslom. Čím menšie číslo, tým je objektív svetelnejší. Ak máte svetelnejší objektív, tak sa nemusíte obávať ani fotografovania za šera. Ak však máte menej svetelný objektív, tak musíte použiť dlhšiu uzávierku (obstaranie fotky bude trvať dlhšie). Ďalším kritériom pri výbere fotoaparátu je stabilizátor obrazu. Väčšina fotoaparátov však poskytuje iba elektronickú stabilizáciu obrazu, ktorá je založená na zvyšovaní citlivosti snímača, čím klesá kvalita obrazu a rastie miera šumu. Niektoré moderné fotoaparáty však poskytujú optickú stabilizáciu obrazu, pomocou ktorej sa môžete vyhnúť neostrým fotkám.

Ďalšia vec, ktorú by ste mali zohľadniť pri výbere sú baterky do fotoaparátu, väčšina digitálnych kompaktných fotoaparátov používa tzv. tužkové baterky AA, ale niektoré fotoaparáty majú akumulátor Li-ion, teda niečo podobné ako baterka v mobile. Je len na Vás, aký typ bateriek si vyberiete, my však odporúčame AA baterky. Hlavnou výhodou AA bateriek je samozrejme dostupnosť, sú výhodné najmä vtedy ak často cestujete. Nesmiete však zabudnúť ani na foto príslušenstvo ako je statív na fotoaparát, nabíjačka na fotoaparát alebo obal na fotoaparát, v ktorom môžte nosiť aj náhradné baterky.

Digitalne fotoaparaty Samsung

Michal Jenčík odporúča fotoaparáty Olympus

Pred mojou poslednou dovolenkou som si v eshope na internete zakúpil vodotesný fotoaparát Olympus a musím povedať, že je to naozaj skvelý digitálny fotoaparát. Fotky pod vodou vyzerajú naozaj skvele. Veľmi odceňujem aj jeho odolnosť, je to veľmi odolný fotoaparát, ktorý sa nerozbije ani pri páde z výšky. Foťáky Olympus môžem len odporučiť, robia naozaj krásne fotky.

Najobľúbenejšie značky kompaktných digitálnych fotoaparátov: Benq, Canon, Casio, Easypix, Emgeton, Fujifilm, Genius, Hasselblad, Hitachi, Kodak, Leica, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Polaroid, Ricoh, Samsung, Sigma, Sony

Vložiť komentár