Práčky

Automatické práčky
Pranie bielizne môže byť jednoduché, ak máte tú správnu pračku. Podľa čoho ale vybrať správnu práčku? Koľko má mať práčka otáčok? Akú zvoliť kapacitu bubna? Je lepšia práčka s horným plnením alebo práčka s predným plnením. S týmto všetkým a ešte ďalšími vecami vám poradíme v tomto článku.

Typ práčky

Pred nákupom práčky si treba ujasniť, kam ju umiestnite a ako ju budete používať. Ak má prísť do kuchynskej linky na mieru, tak je voľba jasná – vstavaná práčka s predným plnením. V ostatných prípadoch bude vhodnejšie voľne stojace prevedenie.

Práčky s horným plnením sa hodia ak sa nechcete zbytočne ohýbať alebo ak ste limitovaní rozmermi miestnosti, v ktorej práčka bude stáť. Obľúbenejšie sú dnes ale práčky s predným plnením. Vyrába sa ich preto omnoho viac.

   Pozrieť ponuku práčok s cenami v eshope

Kapacita bubna práčky

Veľkosť bubna určuje koľko bielizne naraz môžete vyprať. Pre jedno či dvojčlennú domácnosť zvyčajne postačí menší bubon s kapacitou 5-6 kg. Pokiaľ vyberáte práčku pre rodinu, voľte radšej 8 kg a viac.

Energetická trieda práčky

Všetci výrobcovia musia podľa nariadenia Európskej únie k svojim práčkam prikladať štítok o energetickej hospodárnosti. Z neho zistíte:

 • koľko energie práčka spotrebuje na jeden prací cyklus
 • akú má účinnosť odstredenia a prania
 • koľko spotrebuje vody

Pozor ale na to, že tieto údaje sú skôr orientačné. Vzťahujú sa iba k praciemu programu pre pranie bavlny na 60 °C.

Otáčky práčky

Každá práčka má inak účinné odstreďovanie. Čím viac otáčok za minútu zvládne, tým suchšia bude bielizeň keď práčka dokončí pranie. Najmä majiteľom sušičiek dokážu vysokootáčkové práčky znížiť výdavky za elektrinu. Pre ostatných by to ale nemala byť zásadná vlastnosť. Dodatočných 200 otáčok vám totiž zaistí len o 2% suchšiu bielizeň.

Ďalšie funkcie práčok

Naraziť môžete aj na celú radu ďalších funkcií práčok. Medzi tie najznámejšie patrí napríklad odložený štart, úsporný program, množstevná automatika alebo AquaStop.

 • Odložený štart
  Práčka môže prať treba tesne pred vaším návratom z práce.
 • Úsporný program
  Pranie na skrátený cyklus, ktorý vám ušetrí čas aj peniaze za energie.
 • Množstevná automatika
  Práčka spozná, že je v bubne menej bielizne, a prispôsobí tomu prací program.
 • AquaStop
  Systém aquastop v prípade netesnosti uzavrie prívod vody.

Kde kúpiť práčku?

Práčku môžete kúpiť v rôznych elektro obchodoch, ale ak chcete ušetriť, tak odporúčame nákup cez internet. Veľmi dobré ceny ponúka napríklad internetový obchod tpd.sk. Niektoré obchody dokonca ponúkajú aj zapojenie práčky. Samotné zapojenie je však pomerne jednoduché, keďže stačí pripojiť iba 2 hadice. Jednu na prívod vody, druhú na odvod vody.

Práčky 5.00/5 (100.00%) 1x

Diskusia:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *