Pri zriaďovaní detskej izby podporujte hlavne činnosť detí

Moderná detská izba
Detská izba znamená pre deti to isté, ako pre rodičov celý byt. Je to priestor, v ktorom sa odohráva veľká časť ich života. Trávia tu veľa času hraním sa a zabávaním, učením a tvorením, oddychovaním, spaním a je to miesto, kde sa môžu ukryť pred rozkazmi od svojich rodičov.

Detský svet sa z veľkej časti odohráva v detskej izbe. Pre rodičov je to výzva zariadiť detskú izbu. Všetko to začína správnym umiestnením. Pre zdravý vývoj dieťaťa si zvoľte miestnosť nachádzajúcu sa na východnej, alebo juhovýchodnej strane domu (kvôli vychádzajúcemu slnku). Opačne – ak sa rozhodnete pre západnú a severovýchodnú stranu, podporíte tým hravosť a tvorivosť, ale taktiež podporuje súperenie.

Vybavenie detskej izby

Po umiestnení miestnosti nasleduje umiestnenie postele. Odporúča sa pozícia, ktorá je kolmo na dvere a za hlavou sa nachádzajú dvere, čo platí aj pre poschodové postele. Týmto získajú deti z postele výhľad na dvere, čím sa zvýši ich pocit bezpečia.

Pre pracovný stôl by malo v podstate platiť to isté pravidlo, ako pre posteľ – dieťa naňho musí vidieť priamo od dverí. Pre sústredenie je vhodné aplikovať minimalizmus, t.j. čo najmenej vecí na stole. Pre podvedomé podporovanie vzdelávania sú vhodné symboly, ako glóbus, encyklopédie, alebo plagáty inšpiratívnych ľudí. Hračky a iné doplnky sem nepasujú.

Detská izba vášho dieťaťa by mala byť rozdelená na dva priestory – aktívnu a oddychovú. Minimálne sa odporúča rozdeliť priestor aspoň opticky pomocou kobercu, závesu, paravánu. Nepoužívajte však veľkú a ťažkú skriňu, to už do očí bije príliš.

Čomu sa musí aktívna časť prispôsobiť? No predsa hlavným detským aktivitám – tvorenie, hranie sa a učenie sa. V porovnaní s oddychovou zónou by nemala podnecovať hyperaktivitu dieťaťa, ale primeranú aktivitu a aktívne sústredenie.

Čo sa týka materiálov, zvoľte si tie na prírodnej báze. Prírodné drevo a pastelové farby posteľnej bielizne z prírodného materiálu (bavlna, ľan, vlna, alebo hodváb). Nič lepšie pre detskú izbu nie je. Rovnako nezabúdajte na steny. Pri vstupe do izby sa po ľavej strane nachádza oblasť vedomostí. Tu musí byť umiestnená knižnica a stôl.

Pri zriaďovaní detskej izby podporujte hlavne činnosť detí 5.00/5 (100.00%) 1x

Diskusia:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *