Ako vybrať autobatériu?

Autobatéria Varta
Kvalitné autobatérie vám dovolia naštartovať auto za každého počasia a zvládnu aj prevádzku všetkej elektroniky vo vozidle. Akú kapacitu batérie si však kúpiť? Čo je to ľavá a pravá batéria? Ak aj vás zaujíma podľa čoho si vybrať autobatériu, tak ste na správnej stránke. My vám poradíme ako si vybrať najlepšiu autobatériu presne podľa vašich potrieb.

Kapacita batérie

Aby batéria do auta poskytla dostatok energie, tak potrebujete mať dostatočnú kapacitu. Tá sa uvádza v ampérhodinách (Ah). Pokiaľ máte benzínový automobil, tak si väčšinou vystačíte s 60 Ah. U dieselových motorov voľte radšej väčšiu kapacitu, minimálne 70 Ah. Potrebnú hodnotu nájdete v návode od svojho automobilu. Nikdy by ste nemali používať nižšiu kapacitu, než akú odporúča výrobca vozidla.

Prúd a napätie

Štartovací prúd udáva koľko ampérov dokáže batéria krátkodobo poskytnúť pri štartovaní vozidla. Rovnako ako v prípade kapacity aj tu je potrebný vyšší prúd pre dieselové motory. Hodnotu môžete opäť nájsť v dokumentácii k vášmu automobilu. Najbežnejšie a veľmi často aj dostačujúce sú batérie so štartovacím prúdom okolo 500 A. Pri výbere batérie je taktiež dôležité napätie. Pri starších autách sa môžete výnimočne stretnúť s 6 V, u novších automobilov je už štandardom 12 V.

Ľavá, či pravá batéria?

Či máte ľavú alebo pravú batériu spoznáte ľahko. Stačí dať vašu súčasnú batériu kontakty bližšie k sebe a pozrieť sa, na ktorej strane sa nachádza kladný pól. Ten býva značený +. Pri európskych vozidlách sa stretnete väčšinou s pravými batériami, u ázijských vozidiel býva naopak kladný pól často vľavo.

Rozmery autobatérie

V každom automobile je pre batériu vyhradený určitý priestor. Pred nákupom by ste si mali overiť, že sa do vášho auta batéria vojde. Najmä batérie s väčšou kapacitou bývajú zároveň rozmernejšie. Uprednostňovanie väčšej kapacity, tak môže mať za následok, že sa vám batéria do auto nezmestí.

Klasická alebo bezúdržbová?

Bežné batérie do áut vyžadujú, aby ste kontrolovali hladinu elektrolytu a pravidelne je dolievali destilovanou vodou. Nejeden vodič tak ocení, že existujú aj tzv. bezúdržbové batérie, kde táto starosť odpadá.

Ako vybrať autobatériu? 5.00/5 (100.00%) 1x

Diskusia:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *