Ako si vybrať prilbu na motorku?

Prilba na motorku
Aby ste si mohli dopriať skutočne bezstarostnú jazdu, tak by pre vás malo byť nosenie prilby na motorku samozrejmosťou. Môže vám zachrániť život. Podľa čoho ale vyberať prilbu? Je lepšia integrálna alebo vyklápacia? Aký materiál si vybrať? Ak sú to otázky, na ktoré hľadáte odpovede, tak ste na správnej adrese. My vám odpovieme na všetky základné otázky, ktoré si môžete položiť pri kúpe prilbu na motorku.

Typ prilby

Aby bolo jazdenie na motorke bezpečnejšie, tak je zo zákona povinnosť nosiť prilbu. Tých však existuje celý rada a nie každá chráni rovnako dobre.

 • Integrálne prilby
  Jedná sa o najbežnejší a najbezpečnejší typ prilieb. Obklopujú celú hlavu, sú pevné okolo brady a ich súčasťou je plexisklo. Hodia sa aj pre rýchlejšiu jazdu.
 • Vyklápacie prilby
  Spodná časť, ktorá zakrýva bradu je odklápacia. To vám spríjemní napríklad zastávky na občerstvenie, kedy nemusíte prilieb dávať dole. Nevýhodou je, že najmä u lacnejších prilieb môže pri nehode zlyhať pánt odklápania a vaša brada zostane nechránená.
 • Otvorené prilby
  Tiež známe ako jet prilby alebo “kokosy”. Svojou konštrukciou pripomínajú skôr helmu na bicykel. Pri páde z motocykla za vysokej rýchlosti vás príliš neochránia.
 • Motokrosové prilby
  Tieto prilby sa označujú ako cross a enduro prilby. Vyzerajú podobne ako integrálne prilby, ale majú niekoľko odlišností. Spoznáte ich podľa brady do špičky a šiltu. Väčšinou tiež nemajú plexisklo. A preto by ste k nim povinne mali nosiť okuliare.

Najmä medzi otvorenými prilbami sa často vyskytujú nehomologované modely, ktoré nie sú schválené pre prevádzku na slovenských cestách. Ak nenájdete na štítku na zapínacom remienku informáciu o homologácii (v rámci EÚ platí norma ECE 22.05), radšej sa prilbe vyhnite. Zdravie máte len jedno.

Výber veľkosti

Helma by vás nikdy nemala tlačiť (hoci kvalitná výstelka sa časom trochu vytlačí a uvoľní), nemala by byť ale ani príliš voľná. Nepadnouca prilba sa môže po hlave mierne posúvať. Pri nehode by sa mohla úplne zosunúť alebo odletieť. Správna veľkosť sa určuje na základe obvodu hlavy cez čelo:

Prilby na motorku - tabuľka veľkostí

Bezpečnosť prilby pri nehode je výrazne ovplyvnená typom materiálu, z ktorého sa vyrába jej výplň. Najčastejšie sa dnes vyskytujú prilby kompozitové či z termoplastu.

Prilby z termoplastu

Sú lacné na výrobu, a preto je nižšia aj ich obstarávacia cena. Inak sa im radšej vyhnite. Pri náraze môžu ľahko prasknúť a sú ťažšie. Hodia sa skôr pre malé a slabé motocykle, na silné stroje nie.

Kompozitové prilby

Na ich výrobu sa používa najčastejšie kombinácia sklených vlákien, karbónu a kevlaru. Helmy sú vďaka tomu pevné, ale pružné. Pri náraze sa deformujú, ale potom sa vrátia do pôvodného tvaru.

Čo ešte riešiť pri výbere prilby?

 • Plexisklo
  Vyrába sa v dvoch prevedeniach. Buď tzv. vstrekované, alebo rezané, ktoré menej skresľuje výhľad. Plexisklo môže byť tiež zatmavené, so slnečnou clonou.
 • Výstelka
  Mala by sať vlhkosť a pot a byť príjemná na dotyk. Veľkou výhodou je tiež vyberateľná výstelka. Dá sa ľahko vyprať alebo po čase vymeniť.
 • Príprava na interkom
  Niektoré prilby umožňujú inštaláciu interkomu, vďaka ktorému môžete za jazdy ľahko komunikovať so spolujazdcom alebo s jazdcom na ďalšej motorke.
Ako si vybrať prilbu na motorku? 5.00/5 (100.00%) 1x

Diskusia:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *