Ako si vybrať detskú autosedačku?

Detská autosedačka
Nie je nič dôležitejšie ako bezpečnosť detí. Preto by ste výber autosedačky nemali podceniť. Podľa čoho ale vyberať? Aký typ sedačky si vybrať?? Čo je to isofix? Ak teda hľadáte odpovede na tieto otázky, tak ste na správnom mieste. Pretože my vám poradíme s výberom vhodnej autosedačky pre vaše dieťa.

Veková a váhová kategória

Používanie detskej sedačky je na slovenských cestách povinné, a to až do výšky 150 cm a hmotnosti 36 kg. Pri jej výbere je teda kľúčové riadiť sa vekom, výškou a váhou dieťaťa. Príliš malá či veľká sedačka môže predstavovať zvýšené riziko pri nehode.

Detské autosedačky sa delia do niekoľkých skupín:

Detské autosedačky - rozdelenie

Skupina 0

V posledných rokoch splynula s kategóriou 0+. Tieto sedačky majú podobu špeciálnu kolísku (kvôli tvaru sa nazývajú vajíčka), v ktorej cestujú deti v poloľahu, vždy chrbtom k smeru jazdy. Pre ľahké prenášanie mávajú navyše madlo. Dajú sa pripnúť aj na kočík.

Skupina I

V týchto sedačkách už deti sedia vzpriamene a sú pripútané päťbodovým pásom, ktorý vedie cez každé rameno, každé stehno a medzi nohy.

Skupiny II a III

Samostatne sa takmer nevyrába, skôr sa spájajú do skupiny II/III, takže sú vhodné pre deti s váhou 15-36 kg. Nemajú vlastný bezpečnostný pás. K pripútaniu detí slúži štandardný trojbodový pás vo vozidle.

Skupina I / II / III

Tieto univerzálne sedačky sú vhodné pre deti vo váhe 9-36 kg. V minulosti boli známe svojou nižšou kvalitou. Dnes však aj medzi nimi nájdete vyhovujúce modely. Vo výbave mávajú bezpečnostný pás, ktorý sa dá neskôr odňať, prípadne predný pultík, pod ktorý dieťa zasunie nohy. Sedačky sú nastaviteľné a rastú spolu s dieťaťom.

Tip: Ako zistiť, že je čas vymeniť autosedačku za väčšiu? Vhodný moment nastane vo chvíli, keď sú oči dieťaťa v rovine s horným okrajom sedačky.

Spôsob uchytenia sedačky

Jedna vec je bezpečnosť samotnej sedačky a iná vec to, či ju dokážete správne uchytiť do auta. Existujú dve základné riešenie upevnenia autosedačiek, a to trojbodovým bezpečnostným pásom alebo tzv. Isofixom.

Trojbodový bezpečnostný pás

Ak máte staršie auto, jedinou možnosťou pripnutia sedačky je použiť bezpečnostný pás. Vždy dajte pozor, aby bol správne prevlečený podľa inštrukcií výrobcu a naozaj pevne utiahnutý. Až 70% sedačiek býva upevnených zle.

Isofix

Jedná sa o medzinárodný štandardizovaný systém upínania autosedačiek. Povinne ho používajú pri nových vozidlách všetky automobilky. V záhybe sedadlá sú špeciálne oká, na ktoré sa sedačka pricvakne. Vďaka tomu sa aj pri prudkých zákrutách ani nepohne. Inštalácia je navyše taká jednoduchá, že až 96% sedačiek býva pri nehodách pripnutých správne.
Pre ešte väčšiu bezpečnosť môže byť isofix doplnený buď podperou, ktorá sa opiera o podlahu (pod ktorou nemôže byť úložný priestor), alebo špeciálnym pásom top tether, ktorý fixuje hornú časť autosedačky. Niektoré sedačky používajú oba bezpečnostné prvky.

Podľa čoho tiež vyberať?

 • Bočnice
  Dajte prednosť sedačkám, ktoré majú veľké a dobre polstrované bočnice. Tie môžu zásadným spôsobom pomôcť pri bočnom náraze do vozidla.
 • Pultík
  Niektoré sedačky sú vybavené špeciálnym pultíkom, pod ktorý sa zasunú nohy dieťaťa. Pri nehode sa o neho dieťa zarazí. Je navyše polstrovaný, takže netlačí.
 • Homologácia
  Vyberajte iba také sedačky, ktoré boli schválené sériou starostlivých testov pre prevádzku na slovenských cestách. Spoznáte ich podľa značenia kódom R44-03 alebo R44-04.
 • Použité sedačky
  Radšej sa im vždy vyhnite. Nikdy neviete, či už za sebou sedačka nemá nejakú nehodu. Správne by sa mala po každom takomto incidente zaobstarať nová sedačka, pretože stará môže byť poškodená, bez toho, aby to bolo na prvý pohľad vidieť.
Ako si vybrať detskú autosedačku? 5.00/5 (100.00%) 1x

Diskusia:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *