Kotly

Kotly na tuhe palivo

Ak ste sa rozhodli, že nový kotol je správne riešenie na zvyšujúce sa ceny energií, tak ste na správnej stránke. Mnoho ľudí dnes dáva prednosť kúreniu pomocou plynových a elektrických kotlov pretože takéto vykurovanie je lacnejšie ako vykurovanie inými energiami. Vykurovanie pomocou moderných automatických kotlov Vám ušetrí čas aj peniaze, pretože si môžete nastaviť presný čas vykurovania. Na našej stránke nájdete lacné kotly od mnohých výrobcov.

Ako si vybrať správny kotol?

Pri výbere kotla by ste mali prihliadať hlavne na to, aké palivo budete používať a aká je účinnosť a spoľahlivosť kotla. Ďalším kritériom pri výbere môže byť aj veľkosť zásobníka paliva a materiál výmenníka. Nemenej dôležitou otázkou pri výbere je to, či chcete stacionárny kotol alebo závesný kotol. V rodinných domoch je najvhodnejší nástenný resp. závesný kotol, ktorý ma menšie rozmery. Pre väčšie objekty je zase vhodný stacionárny kotol, ktorý je vhodný na väčšie vodné objemy.

Klasické plynové kotly

Pri voľbe plynového kotla by ste mali prihliadať na to, že sa jedný o kotol pre domce využite, teda na ohrev vody alebo vykurovanie. Ďalej by ste sa mali rozhodnúť či chcete stacionárny alebo závesný plynový kotol. Moderné plynové kotly sa dajú veľmi ľahko programovať a tak si vykurovanie môžete nastaviť na presne určený čas. Kotly na plyn sú v súčastnosti na Slovensku najrozšírenejšie a preto ich na trhu nájdete za priaznivé ceny. Cena plynového kotla závisí od mnohých faktorov a preto sa nedá presne určiť.

Nízkotepelné plynové kotly

Nízkotepelné kotly sa dnes nachádzajú v mnohých slovenských domácnostiach. Na internete nájdete závesné, ale aj stacionárne nízkotepelné kotly. Moderné nízkotepelné kotly sa dnes vyznačujú vysokou spoľahlivosťou a dobrou tepelnou izoláciou. Nízkotepelný kotol Vám v konečnom dôsledku ušetrí mnoho peňazí.

Kondenzačné plynové kotly

Ak chcete znížiť náklady na vykurovanie o niekoľko desiatok percent, tak určite porozmýšľajte nad kondenzačnými kotlami. Kondenzačný kotol totiž ponúka technológiu efektívneho spaľovania a tým sa výrazne zvyšuje účinnosť kotla. Cena za kondenzačné kotly je síce vyššia, ale v konečnom dôsledku bude vďaka úspornosti oveľa nižšia ako cena klasických kotlov na plyn alebo tuhé palivo.

Pyrolytické kotly

Tento druhov kotlov je obľúbený hlavne vďaka svojej ekologickej prevádzke, keďže pri splyňovaní vzniká len minimum popola. Pyrolytcké kotly sú však výhodné aj ekonomicky, a preto ich v poslednej dobe môžeme vidieť aj v rodinných domoch.

Olejovy kondenzacny kotol

Olejové kotly

Medzi najkomfortnejšie spôsoby vykurovania patrí vykurovanie pomocou olejových kotlov. Ak nemáte dostupný plyn alebo inú energiu určenú na vykurovanie, tak sú pre vás olejové kotly to správne riešenie. Ide vlastne o vykurovanie pomocou extra ľahkého oleja. Kotly na olej sú v súčastnosti plne automatizované a bezobslužné a tak sa prakticky nemusíte o nič starať. Olejové kúrenie je ekologické a energeticky úsporné.

Elektrické kotly

Ak sa náhodou nemôžete pripojiť na plynovú sieť alebo nechcete kotol na tuhé palivo, tak môžete kúpiť elektrický kotol. Elektrické kotly predstavujú hlavne vysoký komfort, pretože nevyžadujú žiadnu špeciálnu obsluhu. Elektrický kotol je určený na vykurovanie menších bytov, domov alebo chát. Veľkou výhodou elektrického vykurovania je aj dobrá regulácia tepla. Ak teda uvažujete o kúpe elektrického kotla, tak si prezrite ponuku internetových obchodov.

Kotly na tuhé palivá

Ak chcete ušetriť na počiatočnej investícii do kotla, tak sú pre Vás kotly na tuhé palivo jasná voľba. Tieto kotly sú cenovo dostupné a oveľa výhodnejšie ako vykurovanie drahými energiami. V súčasnosti sa najčastejšie predávajú automatické kotly na tuhé palivá s vysokou účinnosťou. Medzi veľké výhody kotla na tuhé palivo patrí jeho dlhá životnosť a to, že dokáže spaľovať prakticky akékoľvek tuhé palivo. Najčastejšie sa však používa na čierne alebo hnedé uhlie, prípadne ekologickejšie brikety alebo piliny. K výhodám automatických kotlov na tuhé palivo patrí automatický výber popola. Kotol na tuhé palivo alebo drevo je veľmi obľúbený v rodinných domoch, priemyselných a administratívnych objektoch, ale aj na rôznych chatách a chalupách. Lacné kotly na tuhé palivo kúpite prakticky kdekoľvek, či už na internete alebo v klasickom obchode s kotlami.

Splyňovacie kotly

K modernejším druhom kotlov patria splyňovacie kotly. Sú to vlastne teplovodné kotly, ktoré využívajú pyrolytické spaľovanie suchého dreva. Splyňovacie kotly sú preto vhodné pre ústredné kúrenie v rodinných domoch. Veľkou výhodou je aj fakt, že splyňovací kotol umožňuje aj spaľovanie tuhých palív, teda čierneho a hnedého uhlia alebo drevených peletiek.

Kotly na biomasu

K najekologickejším spôsobom na vykurovanie patrí spaľovanie biomasy a tú môžeme spaľovať pomocou kotlov na biomasu. Ak si plánujete kúpiť kotol na biomasu, tak by ste mali vedieť, že na tento kotol môžete pri splnení určitých podmienok získať aj dotáciu od štátu. Najlacnejšie a najvhodnejšie kotly na biomasu nájdete samozrejme na internete.

Kotly na pelety

Tieto kotly sa v poslednej dobe stávajú veľmi obľúbené. Hlavným dôvodom je to, že ako palivo používajú biomasu a tak vlastne chránia ovzdušie. Kotly na pelety sú síce drahšie ako klasické kotly na uhlie, ale ich obľúbenosť rastie vďaka dotáciam, ktoré sú na tieto kotly poskytované. Kotly na biomasu majú budúcnosť aj preto, že dosahujú vysokú účinnosť a sú aj najmenej škodlivé pre životné prostredie. Peletové kotly majú účinnosť nad 90%. Kotol na pelety je vhodný do rodinných domov, ale aj do chát a chalúp, kde sa vykuruje iba počas sezónny. Ak hľadáte lacné kotle na peletky, tak sa určite poobzerajte aj na internete, internetové obchody často ponúkajú kotly za nižšie ceny ako kamenné predajne.

Michal Rychtár odporúča plynový kotol Buderus

Pred rokom sme svoj starý kotol na drevo nahradili plynovým kotlom a musím povedať, že je to výrazne lepšie. Kotol na plyn je plne automatický a tak sa nemusím o nič starať. Ak budete rozmýšľať nad novým kotlom, tak si určite pozrite plynové kotly Buderus. Túto značku mi odporúčal môj známy, ktorý bol s kotlami Buderus tiež veľmi spokojný.

Plynovy kotol Buderus

Najobľúbenejšie značky kotlov sú: ACV, Agromechanika, Ariston, Atmos, Baxi, Benekov, Buderus, Chaffoteaux, Dakon, Eko Perfekt, Eko-tech, Ferroli, Geminox, Immergas, Junkers, Moratop, Opop, Per-eco, Protherm, Rojek, Slokov, Thermona, Vaillant, Verner, Viadrus, Viessmann, Wolf, Wterm, Zebiec, ŽDB Group

Kotly 4.00/5 (80.00%) 2x