Kosačky

Elektrická kosacka Bosch

Chcete mať pekný pokosený trávnik? Ak je Vaša odpoveď áno, tak určite potrebujete kosačku. Kosačky na trávu Vám pomôžu pri kosení Vášho trávnika. Moderné záhradné kosačky majú mnoho technických vylepšení, ktoré Vám uľachčia prácu a hlavne ušetria čas. Moderná robotická kosačka dokonca pokosí trávnik za Vás. Ponuka kosačiek na našom trhu je naozaj veľká a výber tak nie je vôbec jednoduchý. My Vám však podradíme ako si vybrať tu správnu záhradnú kosačku, aby Váš trávnik vyzeral naozaj dobre.

Ako si vybrať záhradnú kosačku?

Pri kúpe kosačky na trávu by ste mali rozmýšľať hlavne nad tým akú veľkú plochu plánujete kosiť a aký porast budete kosiť. Mali by ste však vedieť aj aký druh kosačky chcete a v neposlednom rade musíte vedieť aj približnú cenu, ktorú chcete minúť za kosačku. Záhradné kosačky by sme podľa typu pohonu mohli rozdeliť na motorové (benzínové, akumulátorové), elektrické, ručné a robotické kosačky. Podľa typu kosenia ich zase rozdeľujeme na bubnové, vretenové a najpoužívanejšie rotačné kosačky. Najlacnejšie kosačky sa pohybujú okolo sumy 100 eur. Ak zháňate najlacnejšiu kosačku, tak vyskúšajte ponuku kosačiek na internete. Najväčší predaj kosačiek na trávu zabezpečujú najmä internetové obchody so záhradnou technikou. Tieto eshopy často ponúkajú aj rôzne akcie na záhradné kosačky. V internetových obchodoch často nájdete lacné a kvalitné benzínové kosačky.

K najobľúbenejším kosačkám patria elektrické strunové kosačky. Hlavnou výhodou elektrickej kosačky je jednoduché ovládanie, nízka hlučnosť a pomerne nízka cena. Nevýhodou je zase fakt, že musíte mať prístup k elektrickej energii. K obľúbeným kosačkám za nízku cenu by sme mohli zaradiť aj najlacnejšie ručné kosačky, ktoré slúžia hlavne na kosenie malých plôch. Ručná kosačka je veľmi dobre riešenie, ak chcete vyskúšať lacné kosenie. Ak však potrebujete pokosiť väčšiu plochu, tak sa Vám určite bude hodiť motorová benzínová kosačka s pojazdom, ktorá má pomerne vyšší výkon ako elektrická kosačka a nie je závislá od elektrickej energie. Slabšou variantov motorovej kosačky je akumulátorová kosačka, ktorá si taktiež vystačí bez prívodu elektrickej energie a je tiež vhodná na kosenie väčších plôch. Pri výbere motorovej kosačky by ste mali prihliadať aj na veľkosť zberného koša, aby ste ho nemuseli často vysýpať. Ak potrebujete pokosiť väčšiu trávu, tak Vám určite pomôže lištová kosačka, ktorá je na podobné veci priam stavaná. Lištové kosačky dokážu pokosiť trávu alebo obilie do výšky 120cm. Najlepšie riešenie kosenia veľkých a zarastených plôch však predstavujú traktorové kosačky. Tu však treba prihliadať aj na to, že traktorová kosačka je oveľa drahšia ako bežné záhradné kosačky.

Robotické kosačky Vám ušetria čas

Ak si potrpíte na pohodlie a nechce sa Vám kosiť, tak si môžete kúpiť robotickú kosačku. Robotická kosačka totiž pokosí sama, stačí ju nastaviť na program kosenia a o nič iné sa už nemusíte starať. Trávu poseká na veľmi malé kúsky, ktoré poslúžia ako prírodné hnojivo. Robotické kosačky, ktoré niektorí ľudia nazývajú automatické kosačky sú zatiaľ pomerne drahé, ale čas, ktorý by ste strávili kosením určite stojí za väčšiu počiatočnú investíciu.

Samotná záhradná kosačka nepatrí k najlacnejším zariadeniam a preto by ste mali dbať na jej údržbu a pravidelne ju čistiť. Mali by ste dbať aj na ostrie noža alebo kvalitu struny, aby kosačka fungovala tak ako má. Pri benzínovej kosačke by ste mali pravidelne vymieňať olej a čistiť vzduchový filter. Čím lepšie sa o kosačku postaráte, tým dlhšie Vám vydrží.

Benzinova kosacka Alko

Fero Kolár odporúča kosačku Al-ko

Nedávno som si na kúpil kosačku Alko a musím povedať, že toto rozhodnutie neľutujem. Kvalitná rotačná benzínová kosačka Al-ko má široký záber a pokosí a s prehľadom dokáže pokosiť aj vyššiu trávu. Menším nedostatkom je hlučnosť, ale vzhľdom na rýchlejšie kosenie mi to až tak nevadí. Trávnik pred domom a za domom pokosím oveľa rýchlejšie ako so starou kosačkou.

Najobľúbenejšie značky kosačiek sú: ABG, Active, Al-ko, AMA, Black & Decker, Bosch, Brill, Dakr, Dolmar, Einhell, Flymo, Friendly robotics, Gardena, Güde, Hecht, Honda, Husqvarna, Jikov, Lizard, Makita, Marina, Megagroup, MTD, Oleo-Mac, Partner, PowerPlus, Robomow, Rolsom, Ryobi, Sabo, Sharks, Snapper, Solo, Stiga, Vari, Vega, Viking, Weibank, Wolf-Garten, World, Yard-man

Kosačky 5.00/5 (100.00%) 1x